Wydany przed kilku laty ale i najlepszy według nas przewodnik kajakowy można zakupić w wypożyczalniach, księgarniach i w internecie. Serdecznie zapraszamy do zakupu i korzystania z tego wodoodpornego atlasu tras kajakowych. Informacje również na stronie www.kajakowy.szcz...
O przewodniku
Pływający Ogród czy też Floating Garden. Zielona Wenecja Północy czy też Szczecińska Amazonia. Wokół tego co tworzy oś i bezpośrednie sąsiedztwo Szczecina powstało mnóstwo haseł, skojarzeń, mitów. A jak jest naprawdę?
Tak naprawdę żadne z tych haseł nie jest w stanie oddać fascynującego piękna i zaskakujących widoków. Wyłaniające się zza morza zieleni wieże najbardziej znanych szczecińskich budynków, krążący nad głowami bielik, czający się na małe rybki kolorowy zimorodek, bóbr z chlupotem chowający się w wodzie, woda tak czysta, że widać dno, labirynt malowniczych kanałów, tajemnicze, żelbetowe śluzy. Wszystko to zaczyna się kwadrans od Bramy Portowej. To coś czego nie odda najlepszy opis i zdjęcie. Skarb, którego wciąż wielu nie docenia. Prawdziwa duma Szczecina budząca wielką zazdrość wtajemniczonych turystów z innych zakątków Polski.
I to tej krainie jest ten przewodnik. Dlaczego kajakowy? Bo to kajak jest najlepszą jednostką pozwalającą poznać uroki wodnego Szczecina. Tylko nim wpłyniemy w najbardziej malownicze zakątki, płytkie urocze kanały czy też chronione prawem rezerwaty, w których zabronione jest używanie silników. To z kajaka, a nie hałaśliwej łodzi motorowej można zobaczyć bielika, sokoła, czaplę, bobry, które sąsiadują z mieszkańcami wielkiego miasta. W końcu to kajak jest też także najbardziej dostępną jednostką pływającą. Wypożyczenie na cały dzień dwuosobowego kajaka kosztuje tyle ile dwa bilety do kina. Kajak nie potrzebuje też drogiej infrastruktury. Wystarczy kawałek plaży, łagodnie opadającego nabrzeża, dwie belki na dachu samochodu do transportu jednostki w dowolne miejsce.
To pierwszy przewodnik odsłaniający uroki „Pływającego ogrodu” i pozwalający go poznać. Opracowaliśmy mapy i trasy wycieczek od północnego krańca jeziora Dąbia, poprzez Szczecin, po Widuchową.
Przewodnik składa się z kilku części:
1. Mapy obejmującej obszar od ujścia rzeki Ina do Widuchowej, na której zamieszczone są wszystkie istotne dla kajakarza informacje, łącznie z odległościami
2. Propozycji 10 wycieczek (mapa plus opis do każdej). Nie trzeba ich zaczynać tuż przy wypożyczalni. Wystarczy wrzucić kajak na dach. Jak rower. I wodować się w dowolnym miejscu.
3. Praktycznych porad ułatwiających bezpieczne i efektywne użytkowanie kajaka
4. Opisu obiektów, które możemy lepiej poznać i zobaczyć tylko z wody
5. Opisu ptaków, które można zobaczyć oraz praktyczne porady jak je dostrzec
6. Spisu dogodnych miejsc do wodowania i wypoczynku
Zarówno opracowanie map jak i sposób wydania przewodnika przygotowane zostały z naciskiem na jak najbardziej praktyczną stronę wydawnictwa. Dlatego wykorzystaliśmy papier wodoodporny. Przewodnik ma służyć nie tylko do planowania wycieczek ale także w ich tracie.
O autorach
Andrzej Kraśnicki jr – na co dzień dziennikarz i fotoreporter „Gazety Wyborczej” w Szczecinie, autor książek odkrywających najciekawsze zakątki Szczecina i jego przedwojenne dzieje.
Arkadiusz Kozaczuk – inżynier, autor albumu „Przemiany Szczecina” (perfekcyjne porównanie miasta przed i powojennego), ornitolog z zamiłowania, znakomity fotograf przyrody.
Grzegorz Koralewski – grafik komputerowy z doświadczeniem z zakresu kartografii, znawca tajemniczych zakątków Szczecina, miłośnik jego historii.