NOWA STRONA I NOWY SYSTEM REZERWACJI

INFORMUJEMY, ŻE Z DNIEM 1 CZERWCA 2019 ROKU, PEŁNA OFERTA KAJAKOWA I NIE TYLKO, UMIESZCZONA JEST NA STRONIE

WWW.WYCIECZKI.SZCZECIN.PL

Jest to naz nowy system rezerwacji wycieczek i spływów, z możliwością płatności szybkimi przelewami on-line, kartami płatniczymi i kredytowymi. Niniejsza strona będzie cały czas aktualizowana.

Nawigacja
Artykuły » WYCIECZKI » Polickie Kajakowanie z Historią, "Do Betonowca" Policka Trasa Kajakowa, Muzeum Historyczne "SKARB"
Polickie Kajakowanie z Historią, "Do Betonowca" Policka Trasa Kajakowa, Muzeum Historyczne "SKARB"

Policka Trasa Kajakowa "Do Betonowca", Łarpia-jez. Dąbie połączona z zwiedzaniem ruin nazistowskiej fabryki benzyny syntetycznej, Muzeum Historycznego "Skarb" i ogniskiem pod hasłem

POLICKIE KAJAKOWANIE Z HISTORIĄ

Długość trasy kajakowej 15 km, czas trwania zintegrowanej wycieczki około 8 godzin - najlepiej rezerwować cały dzień. Zapraszamy również rowerzystów - wasze bicykle będą pilnowane. w naszym Mobilnym Punkcie Wypożyczania Kajaków.

Posiadamy kajaki rodzinne 2+1 z możliwością zabrania dziecka do lat 6/7, należy podać informację w zgłoszeniu. Nie pływałeś nigdy kajakiem - kliknij i zapoznaj się z przewodnikiem

Każda wycieczka jest ubezpieczona (polisa PZU NNW Sport 1012312044) i zgłoszona. Numery zezwoleń Urzędu Żeglugi Śródlądowej" na 2016 rok;  Sz-430-01/2016. Oddzielnie otrzymywana jest zgoda Kapitana Portu.

CZAS TRWANIA: Nasz produkt jest zintegrowany. Na wycieczkę przeznaczamy 5 godzin. Po wycieczce samochodem przerzucamy uczestników do Muzeum Historycznego "Skarb". Tam z przewodnikiem zwiedzamy dwie wystawy tematyczne oraz ruiny nazistowskiej fabryki benzyny syntetycznej. A na końcu na uczestników czeka ognisko (wiktuały własne).
 

PROGRAM POLICKIEGO KAJAKOWANIA Z HISTORIĄ:

 • godz. 9:45, zbiórka most ul. Goleniowska nad Łarpią około 150 metrów od polickiego rynku z przystankami komunikacji miejskiej i parkingiem.
 • godz. 10:00, start wycieczki
 • godz. 12:00, dopłynięcie do Betonowca z krótkim postojem w Inoujściu
 • godz. 12:30, wypłynięcie do Polic
 • godz. 14:30, dopłynięcie do mety i przerzut do Muzeum Historycznego "Skarb". Jeśli ktoś nie będzie miał transportu, zabierzemy naszym samochodem kajakowym :)
 • godz. 15:00, zwiedzanie wystaw i ruin fabryki z przewodnikiem
 • godz. 18:00, ognisko i koniec wspólnego spotkani z historią Polic.

ILOŚĆ MIEJSC: 19 (10 kajaków, w tym kajaki 2+dziecko)

KOSZT bilet normalny 40,00 osoba, bilet ulgowy 35,00 osoba (dzieci do lat 6/7 bezpłatnie, jeśli płyną w kajaku rodzinnym 2+1). Dodatkowy koszt biletu (zwiedzanie Muzeum i fabryki z przewodnikiem) 8,00/osoba, płatny na miejscu.

ZAPISY: Aby zapisać się na wycieczkę, należy wysłać na adres biuro@kajaki.szczecin.pl  swoje zgłoszenie. W temacie e-maila wpisujemy nazwę wycieczki, datę i godzinę, np. POLICE WYCIECZKA, 26.06.16 . W treści zgłoszenia podajemy dane:

 • Imię i nazwisko uczestnika, wiek, miasto/miejscowość (jeśli korzysta z ulgi należy podać z jakiej)
 • Ilość worków wodoodpornych (10,30,50L)
 • Ilość etui wodoodpornych
 • Informację o wieku dziecka w przypadku kajaka 2+1 (maksymalny wiek dziecka 6/7lat)
 • będę/nie będę uczestniczyć w zwiedzaniu muzeum
 • Telefon kontaktowy do Zgłaszającego

Po wysłaniu e-maila ze zgłoszeniem, należy poczekać na potwierdzenie zgłoszenia. W potwierdzeniu wysyłamy indywidualny tytuł wpłaty.

PŁATNOŚCI: Po otrzymaniu potwierdzenia zgłoszenia, czekamy 24 godziny na wykonanie przelewu. Po wykonaniu przelewu, prosimy o wysłanie na nasz adres poczty elektronicznej, potwierdzenia wpłaty. Po tym okresie, przyjmujemy kolejne osoby. Wpłat dokonujemy na  konto: WIKING Robert Filipski ul. Boh. Getta W-go 18/9, 70-303 Szczecin Idea Bank 27 1950 0001 2006 0232 0461 0004, w tytule wpisując dane podane w potwierdzeniu zgłoszenia. Pamiętaj, aby na wycieczkę zabrać ze sobą aktualny dokument, uprawniający do ulgi. Zapisu na wycieczkę dokonujemy, w momencie zaksięgowania płatności. Decyduje kolejność dokonanych wpłat - w przypadku przekroczenia liczby miejsc, niezwłocznie wykonujemy przelew zwrotny i informujemy o tym Zgłaszającego. Dokonanie płatności jest automatycznym potwierdzeniem zapoznania się z Regulaminem korzystania ze sprzętu kajakowego podczas spływu oraz Warunkami Uczestnictwa. Na miejscu zbiórki podpisywane jest oświadczenie zapoznania się z podanymi dokumentami i zobowiązanie do ich przestrzegania. 

FORMA WYCIECZKI: z przewodnikiem, dla średniozaawansowanych w formie pętli. Należy pamiętać o długości trasy i  o tym, że jest to akwen otwarty, więc przy wietrze trzeba mieć mieć trochę pary w rękach i pokonać falujące jezioro :). Decyzja o ewentualnym odwołaniu wycieczki zapada na miejscu, gdyż wówczas możemy ocenić na 100%, co dzieje się na wodzie. Uczestnicy bez doświadczenia kajakowego, w przypadku gorszej pogody, powinni przenieść swoj zapis na inny termin.

OPŁATY DODATKOWE: wypożyczenie worka wodoodpornego 10-59 litrów 5,00 , wypożyczenie etui wodoszczelnego na telefon, dokumenty, aparat, laptop do 15″ – 2,00. 

INFORMACJE DODATKOWE: W wycieczce może wziąć udział każda chętna osoba, bez względu na wiek. Trasa przygotowana jest wariantowo, jej długość zależy od kondycji grupy. Warinat I, jest wariantem minimalnym. Decyzję o wydłużeniu/skróceniu trasy podejmujemy na bieżąca w zależności od warunkow pogodowych jak i kondycji uczestników. Pokonujemy ją rekreacyjnie i nie ścigamy się pomiędzy sobą. Osoby niepełnoletnie, uczestniczą w wycieczce pod opieką rodziców (opiekunów prawnych). Uczestnicy wycieczki uczestniczą na własną odpowiedzialność. Organizator dołoży wszelkich starań, aby trasa wycieczki była bezpieczna. Impreza odbywa się bez względu na pogodę, lecz może z jej powodu zostać skrócona lub odwołana w trakcie trwania usługi. Wycieczka odbywa się przy minimum 10 osobach.   

BALBOA 

TERMINY WYCIECZEK SEZON 2016

26.06.2016r.

Policka Trasa Kajakowa "Do Betonowca". Jest to trochę bardziej wymagająca trasa kajakowa. Należy pamiętać że przecinamy tor wodny i ustępujemy pierwszeństwa  wszystkimi innym jednostkom, a płynąc trzymamy się zawsze brzegu. Startujemy i płyniemy podobnie jak w przypadku Pętelki Łarpii. Jednak po dopłynięciu do Cieśnicy, skręcamy w prawo i płyniemy na południe. Omijamy w ten sposób główny nurt Odry. Trzymając się lewego brzegu, wpływamy w kanał Skolwiński i dopływamy nim do skrzyżowania z Odrą. Na wprost widzimy Iński Nurt i betonowiec, znajdujący sie na poludnie od dawnej wsi Inoujście. Po sprawdzeniu, czy tor wodny jest wolny, przecinamy Odrę jak najkrótszą drogą - najlepiej za cel wziąć latarnię, przy dawnym kanale portowym Inoujścia, lub płynąć pod linią wysokiego napięcia. Następnie wzdłuż brzegu dopływamy na wysokośc betonowca. Wejście na niego jest oczywiście zabronione. Na przeciw, przyjazny brzeg i tereny dawnej wsi Inoujście. Tutaj planujemy krótki odpoczynek. Możecie również udać się na eksplorację nieistniejącej już wsi Inoujście - może znajdziecie skarby ? Powrót tą samą trasą, w miejsce rozpoczęcia wycieczki i przerzut do Muzeum Historycznego "Skarb". Rozpoczynamy tu, drugi etap naszego Polickiego Kajakowania z Historią. A na koniec OGNICHO !

INFORMACJE KRAJOZNAWCZE:

Betonowiec – Jest to  statek o kadłubie zbudowanym z żelazobetonu „Ulrich Finsterwalder”, zbudowany w Darłówku. Miał służyć między innymi do transportu benzyny syntetycznej z polickiej fabryki. Po zbombardowaniu, zatopiono go na Inoujściu i ostatecznie, po odholowaniu pozostał do dnia dzisiejszego przy północnych brzegach jeziora Dąbie.

Jezioro Dąbie, to deltowe jezioro o dobrze rozwiniętej linii brzegowej, pochodzenia polodowcowego, w całości położone w granicach administracyjnych Szczecina. Zajmuje dużą powierzchnię, ale jest płytkie. Turystyka kajakowa na jeziorze Dąbie może być ofertą przeznaczoną jedynie do osób o doświadczeniu, które mogą poradzić sobie z kaprysami tego akwenu. Są to zbiorniki płytkie i rozległe, na których w ciągu kilkunastu minut po pojawieniu się „sprzyjającego” wiatru potrafi powstać wysoka i krótka fala. Z tego powodu są to akweny przeznaczone raczej dla doświadczonych kajakarzy. Ideałem będą kajaki przeznaczone na morze, których konstrukcja pozwala na przecinanie fal dziobem. W naszej wypożyczalni dysponujemy 10 kajakami dwukokpitowymi Balboa II. Idealnie sprawdzają się nawet podczas falowania, są długie i szerokie. Przy silnym wietrze, nie proponujemy jednak pływania osobom niedoświadczonym i zapraszamy na wspólne wycieczki, podczas których trasa dobierana jest do warunków pogodowych.

Muzeum Historyczne "Skarb". Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej "Skarb" w 2006 r. udostępniło zwiedzającym Galerię Historyczną, w której zgromadzono przedmioty związane z historią regionu. W tym samym roku rozpoczęto oprowadzanie po galerii i darmowe wycieczki z przewodnikem po ruinach fabryki benzyny syntetycznej Hydrierwerke Politz AG. Wystawy tematyczne; dział historii regionu, dział techniki użytkowej, dział oręża, dział dokumentów. Więcej informacji na stronie muzeum - www.skarb.police.pl .

Fabryka Benzyny Syntetycznej Hydrierwerke Pölitz AG istniała w latach 1938–1945. Jej założycielem był koncern I.G. Farben. W zachodniej części Hydrierwerke wybudowano Norddeutsche Mineralölwerke. Tę fabrykę smarów i olejów silnikowych uruchomiono dopiero w 1942 r.. Do obsługi tak ogromnego kompleksu zatrudniano robotników cywilnych, pracowników przymusowych, jeńców wojennych oraz więźniów obozu koncentracyjnego. Kwaterowano ich w obozach wokół Hydrierwerke. Były nimi: Nordlager, Pommernlager, Wohnschiff Bremerhaven, Tobruklager, Wullenweverlager, AEL Hägerwelle oraz KL Stutthof filia Pölitz. Ocenia się, że w czasie II wojny światowej z głodu, chorób, wycieńczenia pracą oraz w wyniku okrucieństwa oprawców zginęło około 13 tysięcy ludzi, głównie Polaków. Więcej informacji na stronie muzeum - www.skarb.police.pl .

Inoujście - nieistniejąca już miejscowość w sołectwie Komarowo, gminie Goleniów choć czasem pojawia się jeszcze w różnych źródłach. Nie jest zamieszkana od połowy lat 90tych XX wieku, jej nazwa na przestrzeni dziejów również zmieniała się wielokrotnie (Chymille, Camelsberg (Kamelsberg), Ihnamünde, Inoujście) ale w opracowaniu umownie będziemy posługiwać się jej ostatnią nazwą. Była to jedna z najstarszych miejscowości w naszej okolicy a więc warto poświęcić nieco czasu na krótki opis jej wiekowej bytności na tym terenie. Znajdowała się na półwyspie i w większej części na wyspie utworzonej przez wody Odry (Domiąży), Iny a właściwie jej południowej, nie istniejącej już dziś odnogi i wodami jeziora Dąbie. Możemy sobie tylko wyobrazić, że znajdowały się tu porty rzeczne, w których na statki ruszające Odrą oraz barki rzeczne płynące Iną do Goleniowa i Stargardu, ładowano towary, przypływały niewielkie jednostki żeglugi rzecznej i małe promy pasażerskie .... W Inoujściu w najlepszych czasach mieszkało 187 mieszkańców. Oprócz budynków mieszkalnychi gospodarczych, był cmentarz, kaplica, folwark, młyn, karczma, mleczarnia i kąpielisko. Więcej informacji na stronie Goleniowskiego Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej "Szary Grosz".

LISTY UCZESTNIKÓW

LISTA 26.06.2016
 1.  
 2.  
 3.  
 4.  
 5.  
 6.  
 7.  
 8.  
 9.  
 10.  
 11.  
 12.  
 13.  
 14.  
 15.  
 16.  
 17.  
 18.  

 

POLICKA TRASA KAJAKOWA "DO BETONOWCA"

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.