NOWA STRONA I NOWY SYSTEM REZERWACJI

INFORMUJEMY, ŻE Z DNIEM 1 CZERWCA 2019 ROKU, PEŁNA OFERTA KAJAKOWA I NIE TYLKO, UMIESZCZONA JEST NA STRONIE

WWW.WYCIECZKI.SZCZECIN.PL

Jest to naz nowy system rezerwacji wycieczek i spływów, z możliwością płatności szybkimi przelewami on-line, kartami płatniczymi i kredytowymi. Niniejsza strona będzie cały czas aktualizowana.

Nawigacja
Artykuły » GDZIE NA SPŁYW » RZEKA PŁONIA
RZEKA PŁONIA

SPRAWDŹ POZOSTAŁE AKWENY Z NASZEJ OFERTY -

JEZIORO DĄBIE - MIĘDZYODRZE - RZEKA ODRA - RZEKA INA - RZEKA KRĄPIEL - RZEKA ŁARPIA - RZEKA TYWA - RZEKA GOWIENICA

BALBOA Międzyodrze
Międzyodrze
MiędzyodrzeMiędzyodrzeMiędzyodrze
Międzyodrze
Międzyodrze

Międzyodrze
Międzyodrze
Międzyodrze
Międzyodrze
Międzyodrze
Międzyodrze
Międzyodrze
Międzyodrze

Międzyodrze

Rzeka Płonia, nazywana również Szlakiem Cysterskim Rzeki Płoni - Długość: 74.3km. Plaże i kąpieliska, łąki i mokradła oraz rozległe lasy i wielowiekowe zabytki – tak w skrócie można ująć atrakcje spływu kajakowego Płonią. To jedna z najdłuższych rzek Pomorza Zachodniego. Zapraszamy Was do skorzystania z naszej oferty organizacji wycieczki kajakowej od jednego do trzech dni, po znanych i nieznanych miejscach rzeki Płoni. Niezapomniana przygoda, wśród często dzikiej przyrody czeka na Ciebie. Poznaj te walory razem z nami.  Na trasie przenoski kajaków. Pojawimy się tam gdzie stopa turysty rzadko staje. Oderwiemy się od cywilizacji i nawet przez trzy dni możemy eksplorować dziką przyrodę Płoni. Naszą propozycją, pragniemy wskazać Wam atrakcje turystyczne Płoni i okolic.

Źródła Płoni znajdują się obok Barlinka, na terenie Parku Kulturalno-Krajobrazowego „Dolina Płoni”. Średni spadek doliny Płoni wynosi 0,6‰, średni roczny przepływ w latach 1961-1990 wynosił przy ujściu 3,81 m³/s, a rozpiętość wahań stanów wody w dolnym biegu osiągała 2,2 m. Wody Płoni są czyste na około 90% długości biegu rzeki; można w niej spotkać pstrągi i gąbki. Zmienia kierunek z północnego na północno – zachodni. Na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej przepływa przez jezioro Płoń, a następnie przez południową część jeziora Miedwie i małe jezioro Żelewko. Uchodzi do Jeziora Dąbie. Pod względem Krajobrazowym Dolina Płoni stanowi szczególnie atrakcyjny obszar. Ograniczają ją wysokie i pokryte lasami strome zbocza o wysokości do 90m. Pocięte one są dużą ilością (łącznie ok. 90) krętych i malowniczych wąwozów z najbardziej znanym Skalistym Jarem Libberta. Z uwagi na znaczne różnice wysokości (najwyższe wzniesienia 114,2 m n.p.m., najniższe 24m n.p.m) rzeźba terenu do tego stopnia przypomina tu Beskid Niski, że obszar ten nazywany jest "Bieszczadami Barlineckimi". Dalej pokonuje Puszczę Bukową i Równinę Goleniowską. Jest rzeką czystą, łatwo w jej przezroczystych wodach zobaczyć pływające ryby.

Do kajakarstwa nadaje się 65 km rzeki Płoni od Niepołcka. Przeciętny spadek koryta rzeki na proponowanej trasie spływu kajakowego od Niepołcka do Szczecina wynosi zaledwie około 0,4‰, z czego 15,4 km płyniemy po dużych jeziorach Płoń i Miedwie. Po odjęciu trasy jeziorowej przeciętny spadek przekroczy 0,5‰. Na poszczególnych odcinkach spływu rozkłada się on nierównomiernie i wynosi (w kolejności: odcinek, odległość w km, spadek):

 1. Niepołcko – J. Płoń (początek) 64,9 – 50,5 0,63%
 2. J. Płoń – J. Miedwie (początek) 43,7 – 32,7 0,19%
 3. J. Miedwie – Jezierzyce 24,1 – 13,6 0,14%
 4. Jezierzyce – Szczecin Dąbie 13,6 – 0,0 0,92%

Na trasie spływu nie znajdziemy zbyt wiele miejsc do biwakowania, szczególnie dla większych grup. Biwakowanie można zroganizować w Morzyczynie nad jez. Miedwie (Ośrodek Wodny Oddziału PTTK w Stargardzie), Wierzchlądzie, Kołbaczu (Szkoła Podstawowa tylko w weekendy), Szczecinie Jezierzycach (Zielona Przystań, pole biwakowe nad stawem Rycerskim) oraz Harcerskim Ośrodku Morskim w Szczecinie Dąbiu. Charakter rzeki nie pozwala też na organizację zbyt dużych spływów. W górnym biegu trzeba zachować ostrożność ze względu na pozostałości młynów. Na przepłynięcie całości należy przeznaczyć od trzech do sześciu dni; bardziej wprawni mogą ten sam dystans pokonać w trzy. Płynąc Płonią należy się zatrzymać w Kołbaczu i obejrzeć zabytkowe budowle cystersów. Szczególnie godny polecenia jest odcinek „miejski” rzeki, mieszczący się całkowicie w granicach administracyjnych Szczecina (od mostu w Jezierzycach do jazu młyna w Dąbiu). Niestety od dwóch lat, susze mocno ograniczają spływanie rzeką, z powodu obniżonego poziomu wody akwenu.

ATRAKCJE NA SZLAKU:

 1. SKALISTY JAR LIBBERTA - jest rezerwatem geologicznym i glebowym skał, o powierzchni 33,21 fa, utworzonym w 1995 roku. Położony jest w głębokim, 600 metrowym jarze, opadającym w kierunku doliny Płoni. Jar Libberta leży 300m na wschód od zabudowań wiejskich wsi Równa. Na zboczu wąwozu, wśród gąszczy drzew, znajdują się liczne skały osadowe (zlepieńce), będące zjawiskiem unikatowym na całym Niżu Polskim. Zwłaszcza 3 skałki są dużych rozmiarów, dlatego jar ten nazywany jest też "Wąwozem Trzech Skałek". Ich rozmiary są imponujące, gdyż mają obwód od 825 do 1050 cm i przeciętną wysokość nad ziemią od 350 do 375cm. Dwie z nich stanowią pomniki przyrody i noszą nazwy "Czarcia Kazalnica" i "Czarcie Oko". Dookoła jaru rośnie bukowy, bardzo stary i piękny las.
 2. KLUKI - wieś położona nad jeziorem Płoń. Wśród atrakcji znajdziemy późnogotycki kościół z 2 poł. XV w., gruntownie przebudowany w 1889 r. z drewnianą czworoboczną wieżą. Wnętrze nakryte stropem drewnianym. W posadzce kościoła dwie płyty nagrobne z XIV w., Dwór z lat dwudziestych XX w. (obecnie własność prywatna) zaś nad rzeczką wpadającą do jeziora Płoń ruiny młyna wodnego, zbudowanego w XVIII w., konstrukcji reglowej, przebudowanego w XIX w. Na stoku wzgórza morenowego park podworski o charakterze krajobrazowym o powierzchni 10,7 ha z I poł. XIX w., który łączył dawniej Kluki z dawnym folwarkiem w Oćwiece. W parku kilka pomnikowych drzew.
 3. SZCZECIN DĄBIE - prawobrzeżna dzielnica Szczecina. Płynąc Płonią, widzimy fragmenty średniowiecznych murów obronnych Dąbia z XIII wieku oraz gotycki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, z charakterystyczną, widoczną z daleka wieżą o wysokości 75,60 m. A na mecie w Harcerskim Ośrodku Morskim umiejscowiony jest zabytkowa willa wybudowana w latach 1916–1917.
 4. KOŁBACZ - wieś położona nad rzeką Płonią. W 1173 własność cystersów z duńskiego klasztoru w Esrum. W kolejnych latach panowania zakonników na tych terenach sukcesywnie powiększały się ich dobra. Kołbacz był jednym z najważniejszych ośrodków politycznych księstwa pomorskiego, do którego często zjeżdżali książęta szczecińscy. W kościele klasztornym zostało pochowanych wielu członków rodów Świętoborzyców i Gryfitów, niestety nie zachował się żaden nagrobek. Po reformacji w 1535 klasztor został zlikwidowany, a jego dobra stały się domeną książąt. Do ciekawych obiektów Kołbacza zaliczymy:   
 • Opactwo cystersów; Kościół, romańsko-gotycki, 1210-1347, Dom Konwersów, gotycki, z 1300-40, Dom Opata, gotycki, z 1. połowy XIV w.,
 • obiekty poza klasztorem; stodoła gotycka z XIV w. (70 m na północ od kościoła, po drugiej stronie głównej ulicy) – ceglany budynek gospodarczy, pierwotnie prawdopodobnie jako owczarnia, jedyny tego typu budynek na Pomorzu Zachodnim.
 • Wieża więzienna, gotycka (na zachodnim brzegu Płoni, po północnej stronie głównej ulicy) – z cegły, ukończona w 1349, ocalały fragment dawnego obwarowania.
 • Pałac klasycystyczny (naprzeciw kościoła), z 2. polowy XVIII w., przebudowany w XX w..
 • Przy pałacu ustawione głazy, m.in. pomnik przyrody Miedwieński Kamień (Czarci Głaz) o obwodzie 9,0 m i wysokości 2,2 m, z tablicą z 1973 upamiętniającą 800 lat Kołbacza, inny głaz o obwodzie 10,4 m i wysokości 1,55 m, z tablicą z 1985 z okazji 40. rocznicy powrotu Pomorza Zachodniego do Macierzy. Głazy zostały przywiezione z okolicznych pól.
 • Dwór klasycystyczny (po wschodniej stronie stodoły gotyckiej), z 2. polowy XVIII w., przebudowany w XX w.; do 1988 szkoła podstawowa, obecnie w ruinie.
 • Grodzisko pierścieniowate z VIII-XI w. 0,9 km na południowy wschód, po wscodniej stronie Płoni, o czytelnych wałach i fosie.
 • Grodzisko stożkowate z X-XIII w. (1,5 km na południowy wschód, na zachodnim brzegu Płoni), wał ziemny o wysokości 5–6 m.

Zapraszamy do poznawania Doliny Płoni z kajaka. Idealnie nadaje się na spływanie jedno i wielodniowe. Dowieziemy również kajaki, wiosła, kamizelki i Wasze bagaże we wskazane miejsce. Jednorazowo przewieziemy do 14 sztuk kajaków. Punkty wodowań, to między innymi Szczecin Jezierzyce, Żelewo, mosty drogowe pomiędzy Miedwiem i jez. Płoń.

Rzeka Płonia, to głównie spływy na zlecenia oraz Mobilne Punkty Wypozyczeń Kajaków, o ktorych informujemy na bieżąco na naszej stronie

Cennik ogólny (ceny brutto), skontaktuj się z nami celem ustalenia dokładnej ceny spływu biuro@kajaki.szczecin.pl:

 1. Wypożyczenie kajaka jedno, dwu osobowego na 1 dzień spływu- od 35,00 do 40,00
 2. Wypożyczenie kajaka jedno, dwu osobowego powyżej 1 dnia spływu (za każdy rozpoczęty dzień) – od 30,00 do 35,00
 3. Wypożyczenie sprzętu ratowniczego (bojka, rzutka ratownicza) – 10,00 za dzień
 4. Sprzątanie kajaków po spływie – 10,00 za kajak
 5. Zryczałtowany transport kajaków kurs z/do; Szczecin Dąbie - 85,00
 6. Zryczałtowany transport kajaków kurs z/do; Szczecin Jezierzyce - 110,00
 7. Zryczałtowany transport kajaków kurs  z/do; Kołbacz, Żelewo - 130,00
 8. Zryczałtowany transport kajaków kurs z/do; Wierzchląd, Koszewko, most Kluczewo, Wierzbno - 160,00/230,00
 9. Zryczałtowany transport kajaków kurs z/do; Most Lubiatowo, Kluki, Most Warszyn, Most Laskówko, Młyn Papiernia, Niepołcko - 260,00/380,00

Więcej szczegółów na dedykowanej stronie www.kajakowaplonia.pl . Na wycieczkach oraz realizowanych zleceniach obowiązuje "Regulamin koszystania ze sprzętu pływającego" . Wypożyczając sprzęt kajakowy Wypożyczający akceptuje niniejszy regulamin.

Inne akweny na spływy kajakowe w okolicy, do wykorzystania przy spływach po Płoni.

 1. Jezioro Dąbie - Świetne na wypady podczas bezwietrznej pogody, przy wiatrach kapryśne i z mocna falą. Wiele ciekawych miejsc, w tym tzw. Betonowiec czy też wyspa Robiena. Nadaje się również na wypady wielodniowe.
RZEKA PŁONIA
(patrzymy od dołu, do góry, tak jak płynie rzeka)
Km
Ujście rzeki do jeziora Dąbie. Stąd płyniemy w prawo do przystani Harcerskiego Ośrodka Morskiego gdzie znajduje się nasza baza kajakowa i kończymy spływ. Po drodze mijamy plażę miejską. Przy spichlerzu wpływamy w basen portowy po prawei stronie - płyniemy wzdluż brzegu. 0.00 +1km
Most drogowy most ul. Przestrzenna. Przy wysokim stanie wody, utrudnienie w przepłynięciu.
 0,90
Most drogowy most ul. A. Krzywoń 1.40
Hotel Bończa. Przed hotele, trzymamy się prawej strony. Za parkiem wysiadamy z kajaków i czeka nas 300 metrowa przenoska ulicą Koszarową, przejście przez ulicę Anieli Krzywoń i dalej ul. Cicha (park) i wodujemy sie z powrotem na rzece - uwaga wysoki brzeg. Nie zalecamy przepływania pod hotelem Bończa (możliwość uszkodzenia ciała i kajaka). W tym miejscu możemy zakończyć spływ. 1.44
Most drogowy most ul. Racławickiej. Od tego miejsca płyniemy na własną odpowiedzialność.
1.80
Most drogowy most ul. Pomorskiej 2.00
Jaz d. młyna ul Młyńska. Wychodzimy na prawy brzeg przed betonowym nabrzeżem i przenosimy kajaki na odległość około 80 m. Miejsce zakończenia spływów.  2.30
Most kolejowy most linii Szczecin - Świnoujscie 2.80
Most kolejowy most linii Szczecin - Stargard Szczeciński 3.20
Plażyczka na zakolu rzeki. Skraj lasu po prawej stronie. Miejsce zakończenia spływu. Nieopodal (300m) polana rekreacyjna z wiatami i miejscami ogniskowymi. Nieopodal przystanek autobusowy. 3,50
Jaz - Mała Elektrownia Wodna Rogownik. Wychodzimy na prawy brzeg, przed betonowym nabrzeżem i przenosimy kajaki na odległość około 80 m. W tym miejscu możemy rozpocząć/zakonczyć spływ. 4.50
Jaz kanału Ulgi. Jaz dawnego młyna Rudnik przy Stawie Bobrowym, mostek.  4.60
Staw Bobrowy 4.80
Most kolejowy most linii Szczecin - Stargard Szczeciński 5.10
Most drogowy Szczecin - Świnoujście 5.40
Próg kamienny. Znajduje się na odcinku Płoni równoległym do autostrady - niebezpieczny przy niskim stanie wody. 5.80
Chełszcząca odnoga Płoni, wpadające także do Jeziora Dąbskiego. 8.50
Leśniczówka Morawsko – wysoki, suchy brzeg na zakolu rzeki; pod lasem możliwość biwaku niewielkiej grupy. 8.60
Most drogowy, droga krajowa nr 10 Szczecin - Stargard.
10.20
Jaz "UNIKON". Obecnie budowana mała elektrownia wodna. Niestety duże problemy z właścicielem (teren prywatny). Należy zachować ostrożność, nie wdawać się  w "pyskówki" i powiedzieć ładnie dzień dobry - dopływamy wzdłuż prawego brzegu. Przed jazem wyciągamy kajaki na brzeg i przenosimy. Należy uważać, aby nurt nie ściągnął kajaka do jazu. Przed murkiem jest stalowy uchwyt ułatwiający wysiadanie z kajaka. Obchodzimy murek i wodujemy kajaki za jazem (około 40 metrów).
10.60
Miejsce odpoczynku 11.00
Miejsce odpoczynku 11.90
Kładka dla pieszych 12.90
Miejce odpoczynku trawiasty brzeg 12.90
Most drogowy most ul. Mostowej. Niski stan wody pod mostem może zmusić nas do przeprowadzenia kajaków. Dobre miejsce do rozpoczęcia jednodniowego spływu miejskim odcinkiem Płoni lub zakonczenia naszego spływu.
13.60
Ujście rzeki na Staw Klasztorny. Tutaj możliwość noclegu w Zielonej Przystani. W sezonie kawiarenka kajakowa. Na miejscu WC
13.95
Wypływ rzeki ze Stawu Cysterskiego 14.20
Miejsce do odpoczynku pomost ośrodka wypoczynkowego. Możliwość biwakowania. Na miejscu WC. 14.20
Ujscie rzeki do Stawu Cysterskiego 14.30
Kanał do przepompowni miejsce poboru wody do stawów hodowlanych 16.40
Kołbacz, most lokalnej drogi, łączącej szosy nr 3 i 10. Może zaistnieć konieczność przeprowadzenia kajaków przy niskim stanie wody. Przed postem po lewej stronie, wygodne miejsce do wyjścia z kajaka. W pobliżu sklep oraz największa atrakcja turystyczne - Zespół Klasztorny Cystersów, z przełomu XIII i XIV wieku 19.60
Wypływ rzeki z jeziora Zaborsko. W pobliżu wypływu Płoni z jeziora; grodzisko z IX-X w. 20.40
Połączenie z jeziorem Zaborsko 21.10
Wypływ rzeki na jezioro Płonno. J. Płonno (13,6 m n.p.m., powierzchnia 9,5 ha, maksymalna głębokość 3,2 m, długość 1200 m, szerokość do 200 m). Zwęża się i w pobliżu wsi Kołbacz przechodzi w koryto rzeki. 21.60
Ujscie rzeki - połaczenie z jeziorem Płonno 21.70
Miejsce odpoczynku wygodny brzeg z ładnym widokiem 22.30
Ujscie rzeki do jeziora Żelewko. J. Żelewo (Żelewko) – 13,8 m n.p.m., powierzchnia 75,0 ha, głębokość maksymalna 6,5 m, długość 2,3 km, szerokość do 500 m. Płynąc dalej trzymamy się lewego (zachodniego) brzegu aby nie przegapić krótkiego przesmyku, prowadzącego na J. Płonno. 23.30
Most drogi Żelewo – Dębina, pod nim jaz. Konieczność przeniesienia kajaków. Płynąc do Kołbacza należy się liczyć z możliwością wydłużenia czasu spływu ze względu na przeciwny wiatr, nękający nas bezkarnie na płaskim, odkrytym terenie. Z tego miejsca możemy rozpocząć/zakonczyć spływ. 23.90
Wypływ rzeki z jeziora Miedwie znajduje się pośrodku zachodniego brzegu jeziora przed wyraźnym półwyspem, naprzeciw Koszewka. Odnalezienie ułatwia obecność kołków drewnianych (uwaga!). Płynąc z Morzyczyna na południe (wtedy wypływ będzie znajdował się za półwyspem) mijamy Jęczydół, pozostałość niemieckiej torpedowni, ujęcie wody w Żelewie i wieś Żelewo. Pokonamy wtedy dodatkowo dystans 8,5 km. 24.10
Ujście rzeki do jeziora. Jezioro Miedwie (14,0 m n.p.m, pow. całkowita 3491,0 ha, maksymalna głębokość 43,8 m (kryptodepresja – dno jeziora stanowi najniżej położony punkt w Polsce!), długość 16,2 km, szerokość do 3,2 km). Jezioro przepływamy tylko przy sprzyjającej, bezwietrznej pogodzie. Warto zrobić dzień przerwy w Morzyczynie w celu zwiedzenia Stargardu (dojazd autobusem PKS) 32.70
Ujście Kanału Młyńskiego, czyli dolnego odcinka rzeki Siciny, płynącej przez Pyrzyce 33.50
Okunica, most drogi nr 106 Pyrzyce – Stargard. Z tego miejsca możemy rozpocząć/zakonczyć spływ. 35.40
Kluczewo, most kolejowy linii Pyrzyce – Stargard 36.10
Ujście Rowu (Kanału) Stróżewskiego 38.10
Mostek na łąki 40.20
Most drogowy do Lubiatowa, droga nr 122 Pyrzyce – Choszczno. Z tego miejsca możemy rozpocząć/zakonczyć spływ.
43.80
Wypływ z jeziora Płoń koniec jeziora. Do J. Miedwie Płonia płynie skanalizowanym, prostym, obwałowanym odcinkiem, zwanym Kanałem Płońskim. Położone z prawej strony starorzecze nie jest dostępne dla kajaków 43.90
Wieś Kluki. Warto odpocząc i zwiedzić zabytki wsi.
47.20
Jezioro Płoń ujście rzeki do jeziora 50.50
Dopływ spod Wołdowa 51.10
Most drogowy most Przywodzie - Płońsko, miejsce biwakowe (wieś 300 m od prawego brzegu) 51.90
Most drogowy most Płońsko – Warszyno. Rzeka płynie pośród podmokłego lasu olchowego, mając zwężony nurt z powodu porastania brzegów trzciną 56.00
Lokalny mostek, W pobliżu wieś Dobrzysław – dobre miejsce biwakowe 58.00
Barlinecko - Gorzowski Park Krajobrazowy granica Parku Krajobrazowego 58.40
Most drogowy most Laskówko - Jagów. niedaleko granica parku 61.10
L Niepołcko, most na drodze z Barlinka w kierunku J. Płoń. Obok zniszczony młyn. Stąd koryto rzeki jest dostatecznie szerokie do spływu kajakiem 64.20

POCZĄTEK SZLAKU KAJAKOWEGO L. NIEPOŁCKO

Młyn Papiernia i most drogi Barlinek – Pełczyce 71,00
Ujście dopływu z J. Barlińskiego (56,6 m n.p.m.) – cienkiej, najczęściej pozbawionej wody, niegdyś uregulowanej strugi, płynącej przez miasto, charakteryzującej się bardzo dużym spadkiem (22 m na 3 km – ponad 7%). Wrześniowski napisał w 1974 r., że spłynięcie tędy kajakiem jest możliwe przy wysokim stanie wody. Od tego czasu nic się nie zmieniło. Ale kajakarze doświadczeni, uparci i lubiący walkę z przeszkodami naturalnymi i sztucznymi mogą spróbować swych sił (zwłaszcza w pustych, polietylenowych jedynkach o długości 3 m, którymi można przepłynąć prawie wszystko) 71,20
Wypływ Płoni z jeziora bez nazwy 71,50
Rzeka Płonia  – Źródła rzeki, położone się w lasach pomiędzy Barlinkiem a wsią Płonno na terenie Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego na wysokości ponad 40 m n.p.m. 74,30

Opracowanie na podstawie danych zawartych na stronach www.kayak.org.pl, Pomorskiego Krajobrazu Rzecznego, Zachodniopomorskiego Portalu Wędkarskiego, wiedzy własnej.


Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.