NOWA STRONA I NOWY SYSTEM REZERWACJI

INFORMUJEMY, ŻE Z DNIEM 1 CZERWCA 2019 ROKU, PEŁNA OFERTA KAJAKOWA I NIE TYLKO, UMIESZCZONA JEST NA STRONIE

WWW.WYCIECZKI.SZCZECIN.PL

Jest to naz nowy system rezerwacji wycieczek i spływów, z możliwością płatności szybkimi przelewami on-line, kartami płatniczymi i kredytowymi. Niniejsza strona będzie cały czas aktualizowana.

Nawigacja
Artykuły » GDZIE NA SPŁYW » KAJAKI KRĄPIEL
KAJAKI KRĄPIEL

SPRAWDŹ POZOSTAŁE AKWENY Z NASZEJ OFERTY -

JEZIORO DĄBIE - MIĘDZYODRZE - RZEKA ODRA - RZEKA INA - RZEKA PŁONIA - RZEKA ŁARPIA - RZEKA TYWA - RZEKA GOWIENICA

NASZA STRONA POŚWIĘCONA RZEKOM KRĄPIEL ORAZ INA

pkr

InaIna


Ina
Ina
InaInaIna
Ina

Ina


Ina
Ina
Ina
Ina
Ina

Ina

Ina
Ina

Ina
Ina

Ina

Ina
Ina
Ina
Ina
Ina

Rzeka Krąpiel (Krępiel), jest na pewno jedą z piekniejszych rzek naszego regionu. Jest prawym dopływem Iny o długości blisko 70 kilometrów. Jednak do turystyki kajakowej, najczęściej wykorzystuje się odcinek od Pęzina o długośc około 17km. Wyżej, nasze kajakowanie będzie ekstremalne i pełne przygód, jedynie przy wyższym stanie wody. Do Pęzina, bez problemu dojedziemy pociągiem lub autobusem, co umożliwia zorganizowanie w ciągu roku 2-3 Mobilnych Punktów Wypożyczania Kajaków, jak i na udane spływy do Stargardu.

Krąpiel, zaliczana jest do rzek górskich. Tworzy liczne i malownicze meandry. W swoim najpiękniejszym odcinku płynie przez Dolinę Krąpieli stanowiącą specjalny obszar ochronny siedlisk. Ten odcinek doliny wyznaczony został do ochrony w formie obszaru - 'Natura 2000 Dolina Krąpieli'. W tym rejonie rzeka płynie przez głęboko wciętą, krętą doliną o stromych zboczach sięgających ponad 20 metrów. Rzeka w Dolinie ma piaszczysto-kamieniste dno, o dużej czystości wody oraz silnym uciągu. Głębokość rzeki zależy od obszaru, przez który przepływa i waha się miejscami od 0.5m latem do 3m zimą w najgłębszych dołkach.

Już na pierwszy rzut oka, stając przed nią poczujemy się jak w górach - liczne zatoczki, wartki prąd, bystrza oraz przejrzysta woda. Do tego płynąc kajakiem, możemy podziwiać podwodne życie troci, pstrągów, kleni, miętusów, okoni ... . Jednak nie ma nic za darmo. Rzeka nadaje się do spływu, przy wyższym stanie, dlatego też rzadko spłyniemy nią latem. Na spływających czekają bystrza, zwalone drzewka, pozostałości młynów, więc warto przygotować się na kilka przeniosek. Należy uważać również na duże kamienie, znajdujące sie w nurcie rzeki. Kłopoty sprawia nam również wartki nurt rzeki, jednak wszystkie wysiłki rekompensuje nam piękna i dzika przyroda. Końcówka Krąpieli jest spokojna, ale zarośnięta łozami. Spływ kończy się na terenie Stargardu przed jazem po prawej lub lewej stronie - tutaj musimy uważać na wartki nurt Iny, gdy jaz jest otworzony i zachować bezpieczną odległość.

ATRAKCJE NA SZLAKU:
 1. Chociwel - Gród pomorski w X–XII w. Prawa miejskie otrzymał w 1338 roku jako własność rodu Wedlów. Od 1648 pod panowaniem Brandenburgii. Zachowany dawny układ urbanistyczny. Do najciekawszych obiektów należy Kościół Matki Boskiej Bolesnej – budowla gotycka z XV w. Pierwszy kościół zbudowano w Chociwlu w 1124 r. Budowę obecnego kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej rozpoczęto w roku 1408, a ukończono w 1460. Ostatni proboszcz rzymskokatolicki przed reformacją Paulus Kitzmann objął obowiązki w roku 1489. W roku 1530 siły zbrojne reformacji z Dobrej i Stargardu wypędziły ostatniego proboszcza, który uszedł do Marianowa. W roku 1945 kościół objęli ponownie katolicy. Od tego czasu duszpasterstwo prowadzą księża Chrystusowcy. Znajdziemy również zabytkowy dom młynarza, zabytkowy cmentarz żydowski, fragmenty murów obronnych, pałac przy ul. Kołat 3, wybudowany w latach 60. XIX wieku, przebudowany na przełomie XIX/XX wieku oraz w okolicy liczne ślady budowanej od lat przedwojennych tzw. Berlinki, łączącej Berlin z Królewcem.
 2. Pęzino - W X-XI w. gród strażniczy. Osada została darowana przez Barnima I w XIII w. templariuszom, następnie należy do joannitów, rodów: Borków i Puttkamerów. We wsi do ciekawostek zaliczymy; późnogotycki kościół Wniebowzięcia NMP z XV-XVI w., przebudowany w XX w., posiada ozdobny szczyt oraz renesansowe epitafia. Największą atrakcją jest zamek sięgający swymi początkami końca XIV w. Na początku XVII w., rozbudowany o skrzydło zachodnie (renesansowe). W 1657 podczas pogoni za Szwedami zatrzymał się tu hetman Stefan Czarniecki. Obiekt został rozbudowany w połowie XIX w. o nowe skrzydło zwane neogotyckim. Kolejna robudowa miała miejsce w latach trzydziestych XX w. Wieża na planie kwadratu, wyżej cylindryczna. Wokół zamku znajduje się park z XIX w. z pomnikami przyrody: 11 dębów szypułkowych oraz cyprysik błotny.
 3. Stargard -  z jego słynnym systemem fortyfikacji, składających się ze średniowiecznych murów miejskich wraz z 9 bramami i basztami, a także wpisaną na listę UNESCO ogromną gotycką kolegiatą, średniowiecznym ratuszem oraz innymi bezcennymi zabytkami. Miasto znajduje się na europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Na terenie Starego Miastaoraz  w jego okolicy, znajdują się 22 zabytki. Można je zwiedzić szlakiem miejskim.

Zapraszamy do poznawania rzeki Krąpieli z kajaka. Idealnie nadaje się na spływanie jedno i wielodniowe. Dowieziemy również kajaki, wiosła, kamizelki i Wasze bagaże we wskazane miejsce. Jednorazowo przewieziemy do 14 sztuk kajaków. Punkty wodowań, to między innymi Chociwel, Pęzino. Kajaki odbierzemy w Strachocinie lub w Stargardzie na jazach spiętrzających. Dla upartych pojedziemy na każdy most drogowy w biegu rzeki :) .

Cennik ogólny (ceny brutto), skontaktuj się z nami celem ustalenia dokładnej ceny spływu biuro@kajaki.szczecin.pl:
 1. Wynajem kajaka na 1 dzień - od 35 do 40 złotych
 2. Wynajem kajaka na 2 dni i więcej - od 30 do 35 złotych
 3. Dzień postojowy, całodniowa obsługa (przy spływach wielodniowych) - 200,00 + 1,50/km
 4. Zryczałtowany transport kajaków kurs z/do; Lubczyna, Strumiany, Bącznik (Łęsko), Stargard, Sowno, Goleniów, Poczernin, Lubowo – 130,00
 5. Zryczałtowany transport kajaków kurs z/do; Modrzewie, Bolesławice, Święta, Inoujście, Stargard, Police – 165,00
 6. Zryczałtowany transport kajaków kurs z/do; Żukowo, Suchań, Recz – 240,00
 7. Zryczałtowany transport kajaków kurs z/do; Ińsko, Ciemnik, Krzemień, Bytowo, Rybaki – 270,00/300,00

Ofertę dedykowaną znajdziecie na www.kajakowaina.pl . Na wycieczkach oraz realizowanych zleceniach obowiązuje "Regulamin koszystania ze sprzętu pływającego" . Wypożyczając sprzęt kajakowy Wypożyczający akceptuje niniejszy regulamin. 
KRĄPIEL 17,10km trasy kajakowej
 1. Chociwel, miejsce wodowania łąka przy ul.Parkowej, w pobliżu oczyszczalni - 51.60
 2. Okra - 49.20
 3. most kolejowy - 50.15
 4. Okra - 49.20
 5. most drogowy - 41.80
 6. jaz z mostem - 36.70
 7. połączenie kanału Ulgi - 36.56
 8. Sokola - 35.10
 9. jaz spiętrzający - 34.70
 10. most - 34.30
 11. most - 32.66
 12. jaz spiętrzający - 32.25
 13. most drogowy - 32.16
 14. most drogowy - 31.15
 15. most kolejowy - 31.10
 16. dopływ Krępa - 29.70
 17. mostek - 29.60
 18. Stara Krąpiel (z lewej) - 28.70
 19. Stara Krąpiel (z lewej) - 26.30
 20. most drogowy most między Dalewem a Gogolewem (trasa Stargard Szczeciński - Chociwel) - 24.80
 21. most kolejowy most kolejowy ze Stargardu Szczecińskiego do Chociwla - 24.60
 22. most drogowy most na drodze kamiennej z Gogolewa do drogi głównej przez Kolonię Gogolewo - 23.50
 23. most drogowy - 17.40
 24. Pęzinka dopływ - 17.20
 25. START most drogowy most na drodze Pęzino-Krąpiel. Wodowanie kajaków - 17.10
 26. mostek - 16.55
 27. most kolejowy linii Stargard Szczeciński-Kalisz Pomorski - 16.50
 28. Ulikowski Potok (z prawej strony) - 12.60
 29. kolonia Ulikowo (Bębnikąt) most drogi Sułkowo-Sgtrachocin, przenioska, bystrze po starym młynie w Bębnikącie - 8.55
 30. polana leśna, można biwakować na dziko - 6,90
 31. MEW - nie ma możliwości płynięcia. wyjscie po lewej stronie rzeki, w miarę łatwe po betonowych schodkach i przenosimy kajaki po mostku przed jazem. Przechodzimy wzdłuż elektrowni wodnej i wodujemy się za nią. Jeśli uda się można zwodować się za jazem i płynąć drugim korytem Krąpieli (końcówka płytsza i zarośnięta). Możliwośc zakończenia spływu - 2.95
 32. most drogowy drogi krajowej nr 20. Zaraz za mostem przez rzekę przeprowadzona jest bardzo nisko rura, przy niskich stanach wody konieczność przeniesienia kajaka - 2.85
 33. most lokalnej drogi - 0.54
 34. ujście Krąpieli do Iny - 0.00
DALEJ INA 3,3km trasy kajakowej.
 1. Most kolejowy linii Szczecin-Gdańsk - 60.00
 2. Most drogowy ul. Wiejska. 10 metrów dalej kolejny most ulicy Obwodnica Staromiejska. Dalej mostek Parkowy. Zaraz za mostkiem po lewej stronie znajdują się schody do rzeki, można nimi wygodnie wyjść, 20 metrów obok znajduje się pub Venecja oraz do sklepu (LIDL) jest ok 100m. Należy udać się w kierunku baru, obejść go wzdłuż płotu, aż do ulicy, po drugiej jej stronie znajduje się sklep - 59.20
 3. Most ulicy Kazimierza Wielkiego. Przed mostem na lewym brzegu znajduje się przyjemna restauracja/kawiarnia z ładnym tarasem nad rzeką. Pod tarasem znajdują się stare betonowe schody, z których można skorzystać przy wychodzeniu z kajaka. Po chwili wypływ Kanału Młyńskiego, lewa strona, można nim popłynąć w celu zwiedzenia części miasta nie wychodząc z kajaka, lecz nie należy nim płynąć z nadzieją przepłynięcia miasta i powrotu do głównego koryta Iny. Kanał na części swojej długości jest podziemny - 58.70
 4. Jaz i przepławka "Stargard", łatwe wyjście po prawej stronie. Tutaj kończymy nasz spływ Krąpielą i Iną. UWAGA - przy wysokim poziomie wody i otwartych grodziach bardzo szybki nurt. Możemy zwiedzić Stargard - 58.20
Cennik ogólny (ceny brutto), skontaktuj się z nami celem ustalenia dokładnej ceny spływu biuro@kajaki.szczecin.pl:
 1. Wynajem kajaka na 1 dzień - od 35 do 40 złotych
 2. Wynajem kajaka na 2 dni i więcej - od 30 do 35 złotych
 3. Dzień postojowy, całodniowa obsługa (przy spływach wielodniowych) - 200,00 + 1,50/km
 4. Zryczałtowany transport kajaków kurs z/do; Stargard – 130,00
 5. Zryczałtowany transport kajaków kurs z/do; Strachocin, Pęzino – 165,00

Ofertę dedykowaną znajdziecie na www.kajakowaina.pl . Na wycieczkach oraz realizowanych zleceniach obowiązuje "Regulamin koszystania ze sprzętu pływającego" . Wypożyczając sprzęt kajakowy Wypożyczający akceptuje niniejszy regulamin.

Inne akweny na spływy kajakowe w okolicy, do wykorzystania przy spływach na Krąpieli.

 1. Ina – meandrowy zawrót głowy. Prowadzi nas zarówno pośród pól jak i lasami Puszczy Goleniowskiej.

Opracowanie na podstawie danych zawartych na stronach www.kayak.org.pl, Pomorskiego Krajobrazu Rzecznego, Zachodniopomorskiego Portalu Wędkarskiego, wiedzy własnej.


Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.