NOWA STRONA I NOWY SYSTEM REZERWACJI

INFORMUJEMY, ŻE Z DNIEM 1 CZERWCA 2019 ROKU, PEŁNA OFERTA KAJAKOWA I NIE TYLKO, UMIESZCZONA JEST NA STRONIE

WWW.WYCIECZKI.SZCZECIN.PL

Jest to naz nowy system rezerwacji wycieczek i spływów, z możliwością płatności szybkimi przelewami on-line, kartami płatniczymi i kredytowymi. Niniejsza strona będzie cały czas aktualizowana.

Nawigacja
Artykuły » GDZIE NA SPŁYW » RZEKA ŁARPIA
RZEKA ŁARPIA

SPRAWDŹ POZOSTAŁE AKWENY Z NASZEJ OFERTY -

JEZIORO DĄBIE - MIĘDZYODRZE - RZEKA ODRA - RZEKA INA - RZEKA KRĄPIEL - RZEKA PŁONIA -  RZEKA TYWA - RZEKA GOWIENICA

RZEKA ŁARPIA stanowi ciekawy, niezbyt długi i mało poznany szlak kajakowy. Największą zaletą  jest niezbyt duże oddalenie od Szczecina oraz możliwość bezproblemowego zwodowania kajaka. Standardową trasą jest "Pętelka Łarpii" o długości około 6 km, która poprowadzi nas wokół wyspy Polickie Łąki, z przystankiem na małej plaży przy tzw. Mijance. Ta krótka wycieczka może zostać wpasowana w zwiedzanie muzeum i ruin Fabryki Benzyny Syntetycznej prowadzonej przez Stowarzyszenie SKARB. Można również połączyć kajaki z wycieczką rowerową po Puszczy Wkrzańskiej. Na mostach przy ul. Goleniowskiej lub Dębowej, możemy rozpocząć/zakończyć spływ rzekami Odra, Ina, Gowienica, czy Krępa. Jest to również punkt startowy w kierunku Trzebieży Szczecińskiej lub Stepnicy - tutaj musimy uważać na warunki pogodowe, a przede wszystkim sprzyjający wiatr lub jego brak. Jednak największym atutem startu z Polic, jest możliwość zorganizowania wycieczki do wraku tzw. Betonowca, przy Inoujściu. Jest to  statek o kadłubie zbudowanym z żelazobetonu "Ulrich Finsterwalder", zbudowany w Darłówku. Miał służyć do transportu benzyny syntetycznej z polickiej fabryki. Po zbombardowaniu, zatopiono go na Inoujściu i ostatecznie, po odholowaniu pozostał do dnia dzisiejszego przy północnych brzegach jeziora Dąbie. Wyprawa wraz z ogniskiem to tylko kilka godzin. Jedynie przy silnym wietrze, możemy się zmęczyć lub mieć trudności przy przecinaniu Ińskiego Nurtu.

Rzeka obsługiwana jest przez nasz Mobilny Punkt Wypożyczania Kajaków oraz na zlecenie grup zorganizowanych. Standardowym miejscem startowym jest most przy ulicy Goleniowskiej, nieopodal rynku miejskiego z przystankami komunikacji MZK lub ulicy Dębowej (drewniany mostek na pola) na osiedlu Mścięcino.

Proponowane trasy:

 1. Pętelka Łarpii. Kierunek rozpoczęcia wycieczki jest dowolny. Płyniemy wzdłuż łąk polickich z widokiem na Police i Mścięcino. Trasa jest niezwykle prosta. Jednak w okresie letnim, czeka nas trochę trudności w wiosłowaniu, gdy rzekę porastają rośliny ziemno-wodne, między innymi strzałka wodna. Miejscami możemy przebijać się przez przepiękne, zielone dywany rzęsy wodnej - efekt niesamowity. Po dopłynięciu  do dużego skrzyżowania rzeki Łarpii z Cieśnicą, skręcamy w lewo i dopływamy do Odry (uwaga na falowanie podczas silniejszych wiatrów). Trzymając się lewego brzegu mijamy mały port ZCH Police. Za portem dobijamy do plaży i oczywiście odpoczynek z posiłkiem. Po relaksie, płyniemy Odrą na północ i po chwili skręcamy w lewo, ponownie wpływając Łarpią. Płynąc w kierunku zachodnim, docieramy do rozwidlenia. Skręcamy w lewo (na wprost ślepy kanał, za skrętem przepływamy pod rurociągiem) i płyniemy z powrotem do mostu na ulicy Goleniowskiej. Czas na rekreacyjne pokonanie trasy od 2 do 4 godzin - 6km.
 2. Policka Trasa Kajakowa "Do Betonowca". Jest to już trochę bardziej wymagająca trasa kajakowa. Należy pamiętać że przecinamy tor wodny i ustępujemy pierwszeństwa  wszystkimi innym jednostkom, a płynąc trzymamy się zawsze brzegu. Police i Szczecin Skolwin to najkrótsze trasy do Betonowca. Możemy również rozpocząć spływ  przy ul. Grobla w Szczecinie Golęcinie a nawet w Szczecinie Dąbiu i wrocić do Polic lub odwrotnie. Skupmy się nad nasza trasą. Startujemy i płyniemy podobnie jak w przypadku Pętelki Łarpii. Jednak po dopłynięciu do Cieśnicy, skręcamy w prawo i płyniemy na południe. Omijamy w ten sposób główny nurt Odry. Trzymając się lewego brzegu, wpływamy w kanał Skolwiński i dopływamy nim do skrzyżowania z Odrą. Na wprost widzimy Iński Nurt i betonowiec, znajdujący sie na poludnie od dawnej wsi Inoujście. Po sprawdzeniu czy tor wodny jest wolny, przecinamy Odrę jak najkrótszą drogą - najlepie za cel wziąć latarnię, przy dawnym kanale portowym Inoujścia, lub płynąć pod linią wysokiego napięcia. Następnie wzdłuż brzegu dopływamy na wysokośc betonowca. Wejście na niego jest oczywiście zabronione. Na przeciw, przyjazny brzeg na odpoczynek, ognisko lub grill (pamiętajcie o dokładnym zgaszeniu). Możecie również udać się na eksplorację nieistniejącej już wsi Inoujście - może znajdziecie skarby ? Powrót tą samą trasą lub wariantem lekko wydłużonym. Po dopłynięciu do Odry trzymamy się prawego brzeu aż do dopłynięcia do ujścia rzeki Ina (Kolonia Kamieniska). Następnie po upewnieniu się czy tor wodny jest wolny, przecinamy Odrę, płynąc w kierunku południowego krańca wyspy Mnisi Ostrów (Mnisia Wyspa). Skręcamy w prawo i w zależności od wiatru płyniemy bardzioej osłoniętym brzegiem kanału Wietlina. Gdy dopłyniemy do szerokiego kanału po lewej stronie, jesteśmy przy Łarpii. Stąd mamy dwa warianty popłynięcia, zależne od naszej kondycji i warunków pogodowych. Albo skręcamy w Łarpię i płyniemy nią z powrotem do miejsca startu, albo trzymając się lewego brzegu za ŁArpią płyniemy w kierunku plaży przy tzw. Mijance, mijając port ZCH Police. Za portem dobijamy do plaży i oczywiście odpoczynek z posiłkiem. Po relaksie, płyniemy Odrą na północ i po chwili skręcamy w lewo, ponownie wpływając Łarpią. Płynąc w kierunku zachodnim, docieramy do rozwidlenia. Skręcamy w lewo (na wprost ślepy kanał, za skrętem przepływamy pod rurociągiem) i płyniemy z powrotem do mostu na ulicy Goleniowskiej. Długość w zależności od wybranego wariantu wynosi od 14,5 do 16,5 km. Czas na rekreacyjne pokonanie trasy z postojami od 4 do 7 godzin. Trasę należy wybrać stosownie do panujących warunków pogodowych, szczególnie wiatru.

Zapraszamy do poznawania okolic Polic z kajaka. Idealnie nadaje się na spływanie jednodniowe a nawet na opcję dwudniową z biwakiem na Inoujściu. Można spłynąc do naszej bazy w HOM Szczecin Dąbie. Dowieziemy również kajaki, wiosła, kamizelki i Wasze bagaże we wskazane miejsce. Jednorazowo przewieziemy do 14 sztuk kajaków.

Na jeziorze Dąbie, przygotowujemy wycieczki zorganizowane dla osób indywidualnych oraz grup. Ceny od 35.00 osoba. Szczegółowe informacje w dziale "WYCIECZKI". Spis propozycji :

 1. "Szlakiem Robiena" Miejska Trasa Kajakowa - link do ogłoszenia.
 2. "Do Betonowca" Policka Trasa Kajakowa - link do ogłoszenia

Cennik ogólny (ceny brutto), skontaktuj się z nami celem ustalenia dokładnej ceny spływu biuro@kajaki.szczecin.pl:

 1. Wynajem kajaka na 1 dzień - od 30 do 40 złotych
 2. Wynajem kajaka na 2 dni i więcej - od 25 do 35 złotych
 3. Wypożyczenie worka wodoodpornego - 5,00
 4. Wypożyczenie etui wodoodpornego - 2,00
 5. Dzień postojowy, całodniowa obsługa (przy spływach wielodniowych) - 200,00 + 1,50/km
 6. Transport kajaków strefa 1:  Szczecin Golęcino, Szczecin Gocław, Szczecin Skolwin, Police, Lubczyna, Czarna Łąka, Tanowo, Węgornik, Świdwie, Trzebież Szczecińska - 120,00 kurs
 7. Transport kajaków strefa 2: Brzózki, Podgrodzie, Nowe Warpno, Miroszewo, Święta, Inoujście/kolonia Kamieniska, Stepnica 210,00 kurs

Więcej szczegółów oraz informacje odnośnie rezerwacji w Cenniku. Na wycieczkach oraz realizowanych zleceniach obowiązuje "Regulamin koszystania ze sprzętu pływającego" . Wypożyczając sprzęt kajakowy akceptuje niniejszy regulamin.

Inne akweny i trasy kajakowe w okolicy:

 1. Ina – meandrowy zawrót głowy. Prowadzi nas zarówno pośród pól jak i lasami Puszczy Goleniowskiej.
 2. Gowienica – dzika rzeka, pełna naturalnych przeszkód – prawie nie zna ręki człowieka, a raczej wiosła. To wymarzone miejsce dla sprawnych i silnych kajakarzy.
 3. Gunica – płynie przez lasy Puszczy Wkrzańskiej, pola  i łąki od jeziora Świdwie, gdzie znajduje się niezwykły Ptasi Rezerwat, największa ptasia sala koncertowa w Europie.
 4. Jezioro Dąbie - Świetne na wypady podczas bezwietrznej pogody, przy wiatrach kapryśne i z mocna falą. Wiele ciekawych miejsc, w tym tzw. Betonowiec czy też wyspa Robiena. Nadaje się również na wypady wielodniowe.
 5. Krępa - nizinna rzeka o źródłach w okolicy wsi Kąty w powiecie goleniowskim. Zbiera wody z sieci kanałów odwadniających. Przypominałaby rezerwat, gdyby nie ślady pobytu wędkarzy. Można się zachłysnąć otaczającą przyrodą, a szczególnie królestwem wodnych i nadwodnych roślin.
 6. Parnica (Przekop Parnicki) - łączy Regalicę z Odrą (Dąbie ze Szczecinem). Kajakowanie utrudnione - wewnętrzne wody morskie, wymagane zgody.
 7. Odra  - rozdziela się na dwa nurty – Odrę Wschodnią (która przechodzi w Regalicę do jeziora Dąbie) oraz płynącą przez centralne dzielnice Szczecina i omijającą od zachodu jezioro Dąbie – Odrę Zachodnią. Do Bałtyku dopłyniemy przez rozlewiska i kanały Międzyodrza, jezioro Dąbie i Zalew Szczeciński, przez Pianę, Świnę lub Dziwnę.Deltowe jezioro Dąbie leży w całości w granicach miasta Szczecin i bywa nieco kapryśne – powstają tu wysokie i krótkie fale. \

 


Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.