NOWA STRONA I NOWY SYSTEM REZERWACJI

INFORMUJEMY, ŻE Z DNIEM 1 CZERWCA 2019 ROKU, PEŁNA OFERTA KAJAKOWA I NIE TYLKO, UMIESZCZONA JEST NA STRONIE

WWW.WYCIECZKI.SZCZECIN.PL

Jest to naz nowy system rezerwacji wycieczek i spływów, z możliwością płatności szybkimi przelewami on-line, kartami płatniczymi i kredytowymi. Niniejsza strona będzie cały czas aktualizowana.

Nawigacja
Artykuły » GDZIE NA SPŁYW » RZEKA TYWA
RZEKA TYWA

SPRAWDŹ POZOSTAŁE AKWENY Z NASZEJ OFERTY:

JEZIORO DĄBIE - MIĘDZYODRZE - RZEKA ODRA - RZEKA INA - RZEKA KRĄPIEL - RZEKA PŁONIA - RZEKA ŁARPIA - RZEKA GOWIENICA - RZEKA TYWA - RZEKA DRAWA I KORYTNICA

BALBOA Tywa
Tywa
Tywa
Tywa
Tywa
Tywa
Tywa
Tywa


Tywa
Tywa
Tywa
Tywa
Tywa
Tywa
Tywa
Tywa
Tywa

Rzeka Tywa - GRYFIŃSKIE KONGO.

Jak sama nazwa wskazuje, spływ Tywą nie należy do najłatwiejszych i nie jest na pewno rzeką na niedzielne popołudnie dla początkujących, czy wygodnych amatorów kajakarstwa. Tywa to małe, lub większe wyzwanie, i trzeba włożyć trochę trudu w jej pokonanie. Jest też rzeką bardzo różnorodną. Płynie pośród lasów i łąk, często wkoło są rozlewiska a i zdarzają się fragmenty o charakterze górskim. Jednak jakość spływu jest mocno zależna od poziomu wody w rzece. Jeśli chcesz przeżyć ostrą kajakową przygodę, nie możesz nie spłynąć Gryfińskim Kongo.

Długość całkowita rzeki to blisko 48km. Średnia szerokość koryta waha się od 1 m w rejonie źródłowym do 6 m w środkowym biegu rzeki. Jest rzeką stosunkowo płytką, maksymalna głębokość to 0,79 m w odcinku środkowym, natomiast minimalna 0,18 m w rejonie źródłowym. Tywa ma największy spad wodny spośród rzek Pomorza Zachodniego, przez co jej wody wykorzystywano dawniej do napędu licznych młynów wodnych. Teraz ich pozostałości zmuszają do przenoszenia kajaków lądem. Rzeka płynie przez północno – zachodnią część Pojezierza Myśliborskiego. Wypływa z łąk położonych w pobliżu Trzcińska Zdroju, z mokradeł w okolicach wsi Góralice. W górnym biegu przepływa przez ciąg dwunastu przeważnie rynnowych jezior. Tywa jest bardzo malownicza, w górnym biegu stosunkowo łatwa i bezpieczna nawet dla początkujących. Jednak ze względu na zarastanie połączeń między jeziorami, wypłycanie i łozowska oraz zazwyczaj niski stan wody oraz konieczność częstych przenosin kajaka w postaci byłych młynów i innych przeszkód (ogrodzenia, zwalone pnie) jest uciążliwa, a stopień uciążliwości znacznie wzrasta przy niskim stanie wody. Jak większość rzek pomorskich odpowiedni do spływu poziom wody jest zimą i wczesną wiosną; latem jeśli brakuje opadów pozostaje brodzenie w wodzie z kajakiem na sznurku. Najbardziej malowniczy jest kilkunastokilometrowy końcowy odcinek rzeki od Lubanowa o charakterze przełomu, na który nie należy namawiać nowicjuszy kajakowych.

Rzeka doskonale nadaje się do organizowania krótkich spływów dla niewielkich, kilkunastoosobowych grup doświadczonych kajakarzy, a dogodne położenie w pobliżu tras komunikacyjnych sprawia, że można spływ podzielić na krótsze odcinki w zależności od przygotowania kondycyjnego uczestników. Na przepłynięcie odcinka Tywy od Jeziora Strzeszowskiego należy przeznaczyć co najmniej 4 dni. Spływ można rozpocząć w Baniach oraz odJeziora Zamkowego lub z jazu przy wsi Swobnica, ale w okresie roztopów lub opadów dojazd do jazu może być niemożliwy.

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA ODCNIKÓW RZEKI:

 1. Źródła Góralice - Trzcińsko Zdrój. Odcinek tylko dla szaleńców, którzy lubią pokonywać rzeki od źródeł do ujścia. Początek to praktycznie rów melioracyjnych. Czeka na Was ostra przeprawa łąkami, przenoski i targania kajaków.
 2. Trzcińsko Zdrój - Swobnica. Tywa łączy ze sobą jeziora; Miejskie, Strzeszowskie, Dołgie (tu 200m trzcinowiska, gdzie przeciągamy kajak, ubijając wsiolami trzciny), Grzybno, Swobnica i zamkowe. Pomiędzy jeziorami, musimy szukać ujścia Tywy, często zarośniętego trzcinowiskiem a odcinkie międzyjeziorne to szuwary, zwalone drzewa i zarośnięte rozlewiska. Przygoda murowana i nie zapomniane widoki CZYSTY SURVIVING - oby przywyższym stanie wody i warto zabrać ze sobą toporek. Gdy wpłyniemy na jezioro Zamkowe, zobaczymy z nietypowej perspektywy kajaka, ruiny średniowiecznego zamku joannitów z owalną wieżą.
 3. Swobnica - Banie. Za Jeziorem Zamkowym przenosimy kajaki przy jazie w Swobnicy. Po kilometrze dopływamy do największego jeziora na szlaku - Długie. Musimy uważać na falowanie jesiora podczas silniejszych wiatrów, wybierając oslonięty brzeg. Na pólnocnym krańcu jeziora odnajdujemy ujście rzeki i odcinkiem leśnym docieramy do jeziora Dłużec (Bańskiego). Przed północnym krańcem jeziora, znajduje się wypływ Tywy i wpływamy do Bań
 4. Banie - Trzaski (k.Lubanowa) - Spalony Młyn (k. Rożnowa). Pierwszy odcinek bardziej dostępny dla kajakarzy. Jeszcze kilka ladnych lat temu, było tam "Kongo", lecz Tywę oczyszczono i obecnie jest łatwiej spłynąć do Lubanowa. Oczywiście przyroda robi swoje i co roku będzie nam przybywało przeszkód.  Jednak jest to jeden z najłatwiejszych odcinków Tywy. Oczywiście nie zabraknie przenosek kajaków przy młynach w Otoku i Trzaskach. Na odcinku Trzaski - Spalony Młyn rzeka rzeka jest urokliwa, menadrująca ale i z sporą ilością zwalonych drzew.
 5. Spalony Młyn - Borzymek. Odcinek leśny, dla lubiących mocne wyzwania miłośników kajakarstwa. Opisanie ilości przeszkód, jest trudne. W zależności od poziomu wody w rzece, zwiększa lub zmniejsza się odległość pomiędzy zwalonymi drzewami, łozami a nawet tamami bobrów. Jednak gdy ktoś lubi rzeki zwałkowe, na pewno tutaj przeżyje niezapomnianą przygodę pośród prawie nieskażonej cywilizacją przyrody.
 6. Borzymek - Osuch. łatwiejszy odcinek rzeki, aczkolwiek nie uciekniemy przed kilkoma przeszkodami.
 7. Osuch - Wirówek - Gryfino. Ten odcinek jest mocno zależny od poziomu wody w rzece. Od niego zależy nie tylko pokonanie przeszkód (a jest ich sporo) i ilośc przeniosek, ale również komfort płynięcia. Przy wysokim stanie wprawni kajakarze, zrobią trasę w jeden dzień wiosłowania. Często jednak dochodzi do "zabrania" wody do stawów hodowlanych i wówczas warto podzielić odcinek na dwa dni. Właśnie na tym odcinku możemy podziwiać dolinę, która jest planowanym rezerwatem przyrody Wysoka Skarpa Rzeki Tywy. Ciekawszym odcinkiem Tywy jest jej przełom w głębokim jarze za miejscowością Wirówek. Kończy się on na młynie Robacznik koło Szczawna. Tutaj znowu musimy przenosić kajaki dobre kilkadziesiąt metrów. Dalej rzeka wiedzie głęboko żłobionym wąwozem, nastrojowo zaciemnionym bukowym lasem. Gdy osiągniemy ruiny urządzeń hydrotechnicznych w Żurawkach, które oznaczają konieczność kolejnego przenoszenia kajaka, można uznać, że najciekawsze odcinki mamy już za sobą. Dalej już uregulowana Tywa dopływa leniwie do otoczonego industrialnym krajobrazem Kanału Ciepłego Elektrownio Dolna Odra. Ostatni odcinek przeznaczony jest dla kajakarzy chcących koniecznie zaliczyć całą długość rzeki. Oczywiście możemy spłynąć odrą do samego Gryfina.

ATRAKCJE NA RZECE I W JEJ OKOLICACH:

 • Trzcińsko Zdrój - ciekawe miasteczko, z prawie w całości zachowanymi średnioweicznymi obwarowaniami miejskimi z XIII i XIV wieku z dwoma bramami; Chojeńską i Myśliborską. Na uwagę zasługuje zabudowa Starego Miasta i Ratusza Miejskiego z XIIi wieku (przebudowany XVI-XVIIw) oraz kościół pw. MB Nieustającej Pomocy z XIII-XV w.. Chwile realksu zapewnia plaża miejska nad jeziorem. Bardzo fajna miejscowość na wypoczynek.
  Strzeszów - Kościół filialny p.w. Narodzenia NMP z XIIIw.. Do wsi dopłyniemy
 • Swobnica - Kościół parafialny p.w. św. Kazimierza  z XIII w., zbudowany z granitowej kostki i cegły oraz zamek wraz z okazałą wieżą wzniesiony został przez Joannitów w końcu XIV w., przebudowany w XVI i XVIII w. W poł. XVII w. nastąpił kres zakonu, zamek przejęła królowa szwedzka. Przez cały wiek XVIII zamkiem zarządzali Hohenzollernowie.
 • Lubanowo - Kościół parafialny p.w. Chrystusa Króla z XIII w., zbudowany z kwadr granitowych. W południowo-wschodnim narożniku (ściana wschodnia) pierwszy i piąty głaz ponad cokołem ozdobione są szachownicą z kwadratów.
 • Banie - Kościół parafialny p.w. MB Wspomożenia Wiernych z 2 poł. XIII w. wzniesiony z kwadr granitowych, wieżę rozebrano w 1853 r. i zastąpiono ją wąską dzwonnicą z ciosanego kamienia polnego. Kaplica św. Jerzego z 1417 r., gotycka, zbudowana z kwadr granitowych, kamienia polnego i cegły. Odbudowana w latach 1997-1998. Baszta Prochowa – jedyna pozostałość fortyfikacji z XIVw.
 • Otoki - XV-wieczny holenderski wiatrak.
  Rożnowo - Kościół filialny p.w. MB Częstochowskiej z XV/XVI w., zbudowany z głazów narzutowych, po zniszczeniach II wojny światowej odbudowany w latach 1978 - 79. Na przykościelnym cmentarzu znajduje się neogotycka kaplica grobowa oraz grobowiec właścicieli majątku von Steinäcker, w tym weterana I wojny światowej
 • Borzym - Kościół filialny p.w. M.B. Królowej Polski z XV w., wieża z XIXw..
 • Chwarstnica - Kościół parafialny p.w. Świętej Trójcy z XIV-XV w., z kamienia narzutowego i cegły, wieżę dobudowano w XIX w..
 • Mielenko Gryfińskie - Kościół filialny p.w. Narodzenia NMP z I poł. XVI w., zbudowany z kamienia polnego, późnogotycki. Przy kościele znajduje się kamienna stela  poświęcona mieszkańcom wsi poległym w I wojnie światowej.
 • Krajobrazowo-biocenotyczny rezerwat przyrody Wysoka Skarpa Rzeki Tywy (planowany) pomiędzy Osuchem a Wirówkiem - ochronie podlega dolina rzeczna z grądem zboczowym. Znajdują się tu najładniejsze partie grądu grabowego lasów bukowo-dębowych, które porastają malownicze zbocza doliny Tywy.
 • Gryfino - to miasto ciekawe i warte zwiedzenia po zakończeniu spływu. Z tąd możemy ruszyć na podboje Międzyodrza, czy po prostu odpocząć  na ławkach nadodrzańskiego nabrzeża, lub w Centrum Wodnym Laguna. Do najciekawszych zabytków należą; Brama Bańska lub św. Jerzego z XIV w. Blok bramny ma 15,3 m wysokości, do 11,75 m zbudowany jest z kamienia polnego i nadbudowany w XV w. cegłą o 3,55 m. Przebudowywana w latach 1864, 1979, 1984. Pozostałości średniowcznych murow miejskich. Kościół parafialny p.w. Narodzenia NMP, dawniej św. Mikołaja z XIII w., XIV-XV-XVI w., zbudowany z kwadr granitowych i cegły na planie krzyża greckiego z wieżą od zachodu. Wiele informacji zasięgniecie w Centrum Informacji Turystycznej nad Odrą (przy moście).

Rzeka Tywa - Gryfińskie Kongo w naszej ofercie, to głównie spływy na zlecenia oraz Mobilne Punkty Wypożyczeń Kajaków, o ktorych informujemy na bieżąco na naszej stronie. Idealnie nadaje się na spływanie jedno i wielodniowe, jednak na pewno będzie to ostra jazda kajakowa. Dowieziemy również kajaki, wiosła, kamizelki i Wasze bagaże we wskazane miejsce. Jednorazowo przewieziemy do 14 sztuk kajaków. Punkty wodowań/odbioru, to Trzcińsko Zdrój, Swobnica, Banie, Trzaski, Otoki, Spalony Młyn, Borzymek, Osuch, Wirówek.

Cennik ogólny (ceny brutto), skontaktuj się z nami celem ustalenia dokładnej ceny spływu biuro@kajaki.szczecin.pl:

 1. Wynajem kajaka na 1 dzień - od 30 do 40 złotych
 2. Wynajem kajaka na 2 dni i więcej - od 25 do 35 złotych
 3. Wypożyczenie worka wodoodpornego - 5,00
 4. Wypożyczenie etui wodoodpornego - 2,00
 5. Dzień postojowy, całodniowa obsługa (przy spływach wielodniowych) - 200,00 + 1,80/km
 6. Transport kajaków strefa 1: Gryfino, Osuch, Wirowek, Borzymek, Spalony Młyn (Rożnowo) - 180,00 kurs.
 7. Transport kajaków strefa 2: Banie, Otok, Trzaski - 215,00-240,00 kurs
 8. Transport kajaków strefa 3: Swobnica, Trzcińsko Zdrój - 250,00-300,00 kurs

Pośredniczymy w zabezpieczeniu imprezy. Koszt przewodnika 250,00-350,00 za dzień.

Więcej szczegółów oraz informacje odnośnie rezerwacji w Cenniku. Na wycieczkach oraz realizowanych zleceniach obowiązuje "Regulamin koszystania ze sprzętu pływającego" . Wypożyczając sprzęt kajakowy Wypożyczający akceptuje niniejszy regulamin.

Inne akweny na spływy kajakowe w okolicy, do wykorzystania przy spływach po Płoni.

 1. Odra Wschodnia (Regalica) - rozwidlenie Odry. Od Schwedt, Odra dzieli się na Zachodnią i Wschodnią (Regalicę). Umożliwia wariantowość wpłynięcia na kanały Międzyodrza. Połącznie z Odrą Zachodnią na Przekopie Ustowskim, kanale Leśnym oraz Przekopie Parnickim. Swoje ujście ma w jeziorze Dąbie.
 2. Międzyodrze - magiczna kraina przyrody, mnóstwo kanałów i kanalików. Dawniej, wielka budowla hydrotechniczna, zabezpieczająca przed powodziami. Ciągnie się po polskiej i niemieckiej stronie. Idealny dla osób, pragnacych aktywnego wypoczynku wśród przyrody. Niestety spora ilość kanałów zarasta.
RZEKA TYWA
(patrzymy od dołu, do góry, tak jak płynie rzeka)
Km
ujście kanału Dolna Odra (Tywy) do Odry. Stąd możemy spłynąć do Gryfina

0.00

+1,40

ślepy kanał 0.35
ślepy kanał 0.40
ujście Tywy do kanału elektrowni Dolna Odra
1.70
lokalny most drogowy ul. Czechosłowacka w Gryfinie
1.85
lokalny most drogowy Gryfino - Dolna Odra
2.77
most kolejowy linii Szczecin - Zielona Góra
2.90
most drogowy (droga krajowa nr 31 Szczecin - Slubice)
3.10
połączenie kanału ulgi z rzeką 3.90
kładka nad kanałem ulgi 4.00
MEW Żurawki 4.08
MEW Żórawie b. młyn Robacznik 6.30
Wirówek Folwark Wirówek (most drogowy Bartkowo - Wirów (w prawo) ). Miejsce ropoczęcia/zakończenia spływu. 9.00
Młyn Osuch gospodarstwo agroturyst. "Stary młyn nad Tywą". Droga lokalna Mieleńko Gryfińskie - Chwarstnica (w prawo). Miejsce ropoczęcia/zakończenia spływu. 12.90
most drogowy Rożnowo - Borzymie (w prawo)  młyn Borzymek (widoczne zabudowania na prawym brzegu). Miejsce ropoczęcia/zakończenia spływu. 17.40
Spalony Młyn (k.Rożnowa). Miejsce ropoczęcia/zakończenia spływu. 22.00
most kolejowy 24.90
Dolny Młyn Lubanowo Lubanowo - Trzaski. Droga lokalna Lubanowo-Sosnowiec (w prawo)Miejsce ropoczecia/zakończenia spływu.  25.50
Górny Młyn Lubanowo - Otoki. Miejsce ropoczecia/zakończenia spływu. 28.10
Wypływ z jez. Święte 29.70
ujście rzeki do jez. Święte 30.30
koniec jeziora wypływ rzeki z Jez. Mostowego 31.00
początek Jeziora Mostowego ujscie rzeki do Jez. Mostowego 32.20
Banie wypływ rzeki z jeziora (kanał ~200 m) 34.10
Banie most drogi 122 Gryfino - Pyrzyce. Konieczna przenoska. Miejsce ropoczecia/zakończenia spływu.
34.10
Banie miejsce po największym młynie na Pomorzu Zachodnim
34.30
ujście do jeziora Dłużec ujście rzeki do jeziora Dłużec (Bańskiego) 34.60
wypływ z jeziora wypływ rzeki z Jeziora Długiego 35.40
ujście do jeziora ujscie rzeki do Jeziora Długiego. Przed jeziorem około 200 metrowa ciężka przeprawa trzcinowiskiem.
39.10
Jaz w Swobnicy pronowane miejsce na rozpoczęcie spływu Tywą 40.00

Opracowanie na podstawie danych zawartych na stronach www.kayak.org.pl, Pomorskiego Krajobrazu Rzecznego, Zachodniopomorskiego Portalu Wędkarskiego, wiedzy własnej, pomoc i zdjęcia Sebastian Rożko CIT Gryfino, zdjęcia Ela Pokidańska.


Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.